Firma ITA z Radziejowic wraz z włoskim producentem robotów lakierniczych Epistolio współpracuje przy wielu projektach wdrożeniowych w branży meblarskiej na rynku polskim. Jednym z ostatnich przedsięwzięć było dostarczenie robota o nazwie Winsix dla firmy zajmującej się produkcją mebli inwestycyjnych pod duże zamówienia jak lotniska, sieci sklepów, wyposażenie biur, hoteli, restauracji czy banków. Fabryka mebli Meblo-System z Głogowa Małopolskiego to prężnie rozwijająca się firma, której misją jest produkcja i dostarczanie na rynek mebli spełniających najwyższe wymogi jakościowe i estetycznie dopasowanych do każdego wnętrza.
Firma z Głogowa na co dzień zajmująca się produkcją dużej ilości skomplikowanych mebli o zróżnicowanych krzywiznach dla bardzo wymagających klientów z takich krajów jak Niemcy, Francja czy Anglia postanowiła zainwestować w usprawnienie procesu lakierowania. W Polsce wyłącznym dystrybutorem marki Epistolio jest firma ITA zajmująca się sprzedażą maszyn do obróbki drewna. Przedstawiciel firmy z Radziejowic Pan Piotr Tereszczak po rozmowie z firmą Meblo-System zaproponował odpowiednie rozwiązanie technologiczne tak aby znacząco wpłynęło na usprawnienie procesu lakierowania. Przy tak zróżnicowanej produkcji jedynie robot jest w stanie sprostać automatyzacji procesu lakierowania. Jak dotąd fabryka mebli z Głogowa lakierowała elementy w sposób ręczny, poświęcając tej czynności mnóstwo czasu. Wdrożenie nowoczesnego rozwiązania w postaci robota lakierniczego Winsix znacznie wpłynęło na usprawnienie pracy lakierni.
Roboty włoskiej firmy Epistolio model Winsix to najnowsza i najbardziej zaawansowana propozycja dla zakładów poszukujących idealnego rozwiązania łączącego ekonomiczność procesu lakierowania z wyjątkową dokładnością i szybkością wykonywania poszczególnych programów zadaniowych. Jedną z zalet, którą docenił prezes firmy Meblo-System Pan Krzysztof Ciebiera jest fakt iż robot ten posiada duży zasięg ramienia co pozwala polakierować element płytowy o wymiarach 3000 x 1000 co przekłada się znacząco na możliwość lakierowania dużych oraz zróżnicowanych wymiarowo elementów. Dodatkowo udźwig robota na nadgarstku wynosi 20kg.
Zaawansowany system wizyjny
Włoski produkt sprzedawany przez firmę ITA może poszczycić się tym, iż posiada bardzo zaawansowany system wizyjny w postaci skanera 3D. Skaner ten jest umieszczony poza kabiną lakierniczą co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Firma Meblo-System potrzebowała takiego skanera by precyzyjnie odczytać rożne kształty elementów niekoniecznie równo ułożonych na podajnikach.
„Na rynku robotów lakierniczych skaner 3D to całkowita nowość i sprawia iż posiadający go model WINSIX jest pod tym względem wyjątkowy. Na przykładzie firmy Meblo-System skaner ten zapewnia dokładne odczytywanie wymiarów i kształtów lakierowanych elementów w celu precyzyjnego nakładania lakieru. Jest on w stanie prawidłowo zeskanować panele płaskie, panele wyfrezowane przelotowo, panele frezowane tylko do pewnej głębokości, panele okrągłe, łukowe oraz panele gięte i niewielkie bryły.” – mówi Pan Piotr Tereszczak z firmy ITA.
Model Winsix został wyposażony w oprogramowania Difo WINVISION, które w połączeniu ze skanerem 3D jest odpowiedzialne za odczyt elementów podczas ich przesuwania na przenośniku i przesyłanie danych do robota, który z kolei po ich interpretacji jest w stanie stworzyć program dla konkretnego procesu lakierowania wspierając się parametrami ustawionymi przez operatora.
Robot lakierniczy Winsix dostarczony przez firmę ITA z Radziejowic jest w stanie zeskanować i idealnie polakierować różne powierzchnie elementów lakierowanych takie jak panele łukowe, bryły czy też elementy okrągłe. Programowanie robota Winsix odbywa się identycznie jak maszyn CNC czyli w oparciu o programy CAD/CAM , które umożliwiają import modeli 3D poszczególnych lakierowanych elementów, a dzięki oprogramowaniu DIFO SIMULATION jest możliwe przeprowadzenie symulacji stworzonego programu i przekształcenie go na język robota.
„Robot Winsix przed każdym lakierowaniem może przeprowadzić symulację tak żeby operator był w stanie dokonać korekt przed właściwym malowaniem” – mówi prezes firmy Pan Krzysztof Ciebiera
Możliwość lakierowanie od dołu
„Podczas rozmowy z prezesem firmy Meblo-System dowiedzieliśmy się o konieczności posiadania przez robota możliwości lakierowania od dołu pod kątem ujemnym – mówi Pan Piotr Tereszczak – doradca w zakresie rozwiązań dla procesu lakierowania. Robot Epistolio jest w stanie poradzić sobie nawet z tak wymagającymi zadaniami dzięki temu iż jest wyposażony w specjalne suporty. ”
Fabryka Mebli Meblo-System dużą wagę przykłada również do kwestii bezpieczeństwa pracy. Roboty lakiernicze Winsix pracują na różnych lakierach między innymi na poliuretanowych co wymaga posiadania specjalnego certyfikatu ATEX. Dodatkowo został zainstalowany system bezpieczeństwa w postaci fotokomórki, który zapobiega zbliżaniu się do strefy pracy robota podczas lakierowania. Gwarantuje to zgodność z polskimi wymogami bezpieczeństwa i CE.
Uszlachetnianie w sześciu osiach
Szybkie i precyzyjne ruchy , lepsza jakość, doskonała współpraca ze skanerem to były argumenty dlaczego zdecydowaliśmy się na zakup robota Epistolio. Zakupiony robot przy kumulacji zamówień może pracować na 3 zmiany. Już teraz po zaledwie kilku tygodniach widzimy ze robot 6cio-osiowy może wykonywać ruchy których operator ze względu na ograniczenia ruchowe nie był w stanie wykonać np. lakierowanie krawędzi okrągłego stolika jednym ruchem – mówi prezes firmy Pan Krzysztof Ciebiera.
Robot Epistolio został tak zaprojektowany żeby pracować w 6 osiach i móc lakierować również elementy przestrzenne. „Jest to dla nas wyzwanie i chętnie będziemy przeprowadzać próby lakierowania elementów do 20cm wysokości. Jak dotąd udało się nam polakierować element skrzynki co dało bardzo dobry efekt.” – informuje prezes firmy Meblo-System Pan Krzysztof Ciebiera. Dodatkowo robot został wyposażony w pistolet z możliwością zmiany szerokości wachlarza na płaszczyźnie i na krawędziach. Daje to dużą swobodę przy lakierowaniu trudniejszych brył.
Transport elementów lakierowanych realizowany jest przez dwa specjalne transportery. W stanowisku pracy robota została wydzielona strefa „brudna” – odpylanie oraz strefa rozładunku – sterylnie czysta.
Proces instalacji i szkolenia przeprowadzony przez przedstawiciela firmy ITA odbył się sprawnie i wyczerpująco. Cała procedura wdrażająca w obsługę robota nie jest skomplikowana jedynie wymaga krótkiej praktyki w celu utrwalenia obsługi komputera. Co do liczby operatorów pracujących na stanowisku z robotem firma z Głogowa potrzebuje dwóch osób w celu załadunku i rozładunku elementów lakierowanych.